Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Zespół Śpiewaczy TĘCZA


W roku 2016 Zespół Śpiewaczy TĘCZA
obchodził Jubileusz 30-lecia swego istnienia.

     24 września 2016 r. w Nowej Woli odbyła się uroczystość jubileuszowa - 30-lecia Zespołu Śpiewaczego TĘCZA pod kier. dr Tomasza Nowaka i Grzegorza Toporowskiego. Posłuchajmy piosenki wykonanej podczas koncertu, a ułożonej przez zespół specjalnie na tę piękną okazję - warto wsłuchać się w słowa, mówią o ich historii. Piosenka tutaj

Więcej informacji o uroczystości: relacja i zdjęcia 
 tutaj

 

*  *  *

 

Wszystkich muzykalnych miłośników muzyki ludowej,
pragnących rozwijać swe muzyczne pasje
zapraszamy do dołączenia do zespołu.


Próby zespołu odbywają się w świetlicy OSP w Nowej Woli, 
we środy w godz. 18 – 20.

 

  Zespół Śpiewaczy Tęcza z Nowej Woli, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli, powstał w 1986 roku. Do 1997 instruktorem zespołu był Ryszard Marks. Od kwietnia 1998 roku zespołem kieruje etnomuzykolog, dr Tomasz Nowak, towarzyszący zespołowi na skrzypcach. W lipcu 2005 r. do zespołu dołączył Grzegorz Toporowski – utytułowany akordeonista, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej  im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


   Zespół kultywuje polską pieśń ludową zarówno w wersji in crudo, jak też stylizacji, czy opracowania artystycznego. Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują widowiska obrzędowe - „Wesele wilanowskie”, „Gaik wielkanocny w Lesznowoli”, oraz „Zapusty wilanowskie” - stanowiące syntetyczną formę prezentacji folkloru muzycznego, tanecznego, słownego, plastyki obrzędowej i stroju własnego regionu (Mazowsze Polne, strój wilanowski). W repertuarze zespół posiada także pieśni religijne, patriotyczne i obrzędowe. Pierwszą płytę – „Kolędowanie” - „Tęcza” nagrała w grudniu 2005 r.. W kwietniu 2008 r. ukazała się druga płyta zatytułowana „A jak śpiewać…”, prezentująca głównie opracowane pieśni ludowe i popularne.

   Zespół występował na terenie całego kraju zdobywając blisko czterdzieści nagród i wyróżnień, m. in.: trzykrotnie Grand Prix (XXVI Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych w Warszawie, IV Festiwal Kabaretów, Zespołów i Chórów Seniora w Warszawie, oraz Przegląd Zespołów Wokalno-Instrumentalnych "Jak to dawniej bywało" w Warszawie), sześciokrotnie tytuł Laureata podczas Międzywojewódzkich Spotkań Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie, pięciokrotnie I Miejsce na Przeglądach Amatorskich Zespołów Artystycznych w Warszawie, dwukrotnie Nagrody podczas Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych, dwukrotnie II miejsce (I Festiwal Chleba w Mińsku Mazowieckim oraz X Ogólnopolski Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim); wielokrotnie III miejsce i wyróżnienie podczas Mazowieckich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Maz. oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach i wiele, wiele innych.

 

dr hab. Tomasz Nowak: Jestem etnomuzykologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem towarzystw naukowych i folklorystycznych tak krajowych, jak i międzynarodowych (m. in. CIOFF, ICTM, ESEM, ZKP). W moich działaniach zawsze staram się sięgać najwyższego poziomu w swojej klasie i na ogół to mi się udaje, czego dowodem liczne nagrody i wyróżnienia (m. in. Nagroda Clio 2007, Nagroda im. ks. prof. Feichta 2008). W Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli pracuję z zespołem Tęcza.

mgr Grzegorz Toporowski: Jestem akordeonistą, absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatem konkursów zagranicznych: w Klinghentall (Niemcy) i w Castelfidardo (Włochy) oraz krajowych m.in. w Mławie, Sanoku, Przemyślu, Chełmie, Wrocławiu i Jaworze. Współpracuję z estradą kameralną Filharmonii Narodowej, z Teatrem Narodowym oraz Operą Narodową. W Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli pracuję z Zespołem „Tęcza”.

 

*  *  *

Z okazji 100. Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II Zespół Śpiewaczy "Tęcza"
- w ograniczonym składzie - pod kierunkiem i przy muzyce w wyk. dr Tomasza Nowaka i Grzegorza Toporowskiego przygotował ulubioną pieśń naszego Wielkiego Rodaka - "Barkę". 
Śpiewają państwo Wanda i Stanisław Kopyra.
 

Koncerty i wydarzenia
z życia Zespołu Śpiewaczego TĘCZA

pod kier. dr Tomasza Nowaka i Grzegorza Toporowskiego
w roku 2019

 

w roku 2018:

  • W dn. 6-8.07.2018 Zespół Śpiewaczy TĘCZA pod kier. dr Tomasza Nowaka i Grzegorza Toporowskiego wziął udział w XXVI Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie i wrócił z laurami!  Gorąco gratulujemy zajęcia I miejsca w Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej i życzymy wielu dalszych, wspaniałych sukcesów! 
     
  • 28.01.2018 r. godz. 19.00 - Koncert Charytatywny Zespołu Śpiewaczego TĘCZA pod kier. dr Tomasza Nowaka i Grzegorza Toporowskiego. Zapraszają Organizatorzy: Fundacja "Być Bardziej" i Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego. Miejsce: kościół w Starej Iwicznej


w roku 2017:

w roku 2016:

 

*  *  *

Wcześniej:

            Wcześniejsze działania Tęczy można prześledzić
na stronie autorskiej zespołu.

Autorska strona internetowa zespołu: http://www.tecza.lesznowola.pl/