28.05.2021 r. - Kameralna uroczystość z okazji 79. rocznicy rozstrzelania więźniów Pawiaka na wzgórzach Magdalenki. Godz.13.30 złożenie kwiatów w Miejscu Pamięci z magdaleńskim lesie, godz. 14.00 - Msza Święta w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Magdalence,
Organizatorzy:
Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence, Sołtys i Rda Sołecka Magdalenki, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, Muzeum Więzienia Pawiak - oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Więcej o spektaklu:
http://gok-lesznowola.pl/wydarzenie/zelaznymi-zami-spektakl-patriotyczny-online,840
79 lat temu...
W nocy 28 maja 1942 roku, oprawcy tajnej niemieckiej policji - gestapo rozstrzelali w lesie w Magdalence dwustu dwudziestu czterech więźniów Pawiaka, wśród których było między innymi siedem kobiet wyniesionych na noszach ze szpitala więziennego oraz piętnaście kobiet przywiezionych z obozu Ravensbruck.
Egzekucja więźniów odbyła się w Lesie Sękocińskim, na terenie majątku Łazy pod Magdalenką. Rozpoczęła się o godzinie 4 rano. Poprzedniego dnia wojsko niemieckie wojsko kopało rowy, a po dokonaniu mordu i po zakopaniu w nich ofiar, zamaskowano je małymi brzozami. Rozstrzelanych chowano bez żadnych dowodów tożsamości.
Szacuje się, że na około 100 tys. więźniów, którzy przeszli przez Pawiak w latach 1939 - 1944 - 37 tys. zginęło w egzekucjach, zostało zamordowanych w czasie przesłuchań na Szucha lub w celach, albo zmarło w szpitalu więziennym. Egzekucje na więźniach odbywały się początkowo w ogrodach sejmowym i uniwersyteckim, od grudnia 1939 do lipca 1941 r. na skraju Puszczy Kampinoskiej w pobliżu wsi Palmiry. Od jesieni 1941 r. miedzy innymi w Szwedzkich Górach, Wólce Węglowej, Laskach, na wydmach Łuże, w Lasach Kabackich, w Lasach Chojnowskich koło Stefanowa, w Bukowcu koło Jabłonny oraz tutaj - w Magdalence.