Informacje gminne dot. działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy (01-03-2022)

.

POMOC DLA UKRAINY - DZIAŁANIA GMINY LESZNOWOLA

Wszystkie ważne informacje zebrane w jednym miejscu. Вся необхідна інформація за єдним посиланням:

W dniu 28 lutego o godz. 8.00 odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone skoordynowanym działaniom pomocowym dla Ukrainy.

Gmina uruchomiła GMINNE CENTRUM INFORMACYJNE (GCI)

e-mail: pomagamukrainie@lesznowola.pl
tel. 798 473 878 czynny w godz. 8.00-19.00
tel. (22) 757 92 32 wew. 204 czynny w godz.:

poniedziałek - 9.30–7.30, od wtorku do piątku – 8.00–16.00.

Celem GCI jest wymiana informacji dotyczących:
oferowanej pomocy przez Gminę i jej Mieszkańców,  potrzeb i oczekiwanej pomocy przez obywateli Ukrainy.

Gmina oferuje koordynowanie pomocy w następujących obszarach:

1. ZAKWATEROWANIE
2. ZBIÓRKA DARÓW
3. FINANSE
4. EDUKACJA
5. OCHRONA ZDROWIA
6. POMOC PSYCHOLOGICZNA
7. ZATRUDNIENIE
8. ZAGOSPODAROWANIE WOLNEGO CZASU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z UKRAINY

Ad. 1. ZAKWATEROWANIE

Pomoc w zakresie zakwaterowania (Gmina współpracuje w tej kwestii ze Starostą Piaseczyńskim). Potrzeby te prosimy w pierwszej kolejności zgłaszać do Starostwa, na infolinię 798 896 307.

Ważne! Osoby fizyczne, które zapewniły mieszkanie uchodźcom, nie mogą ubiegać się o zwrot środków finansowych związanych z zakwaterowaniem.

Ad. 2. ZBIÓRKA DARÓW

Prosimy wstrzymać akcję zbiórek, ponieważ musimy rozdysponować dary zebrane dotychczas. Wkrótce podamy informację, kiedy rozpoczniemy „akcję dary” oraz wskażemy miejsca zbiórek.

Niezbędne będą:
środki higieny osobistej dla dorosłych i dzieci;
koce zwykłe i termiczne;
materace, pościel, ręczniki, śpiwory;
żywność o długim terminie ważności, w tym dla małych dzieci;
baterie, powerbanki.

Ad. 3. POMOC FINANSOWA
Zapewniamy finansowanie z Budżetu Gminy w ramach Zarządzania Kryzysowego niezbędnych wydatków na wsparcie potrzeb życiowych obywateli Ukrainy.
Środki finansowe w formie darowizny można także przekazywać na specjalne gminne subkonto o numerze:
80 9288 0001 5500 0257 2000 0300
W tytule przelewu należy wpisać „Mieszkańcy Gminy Lesznowola – dla Ukrainy”.

Ad. 4. POMOC W ZAKRESIE EDUKACJI
Każde ukraińskie dziecko ma możliwość kontynuowania edukacji zarówno w przedszkolu jak i w szkole. W sprawach edukacyjnych należy się kontaktować z Gminną Infolinią Edukacyjną:
e-mail: edukacja@zopo.pl
tel. 517 345 400 – czynny w godz. 8.00-16.00.

Ad. 5. POMOC W ZAKRESIE OCHRONY ZDROWIA
Obywatele Ukrainy mają zapewnioną nieodpłatną opiekę medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ośrodek Zdrowia w Magdalence, ul. Słoneczna 273, tel. (22) 757 99 64,

Ośrodek Zdrowia w Mrokowie, ul. Górskiego 4, tel. (22) 756 15 92.

Ad. 6. POMOC PSYCHOLOGICZNA
Dzieci i młodzież otrzymają wsparcie psychologiczne w przedszkolu i w szkole, natomiast dorosłym bezpłatnej pomocy psychologicznej udziela Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej (POIK).
dzieci i młodzież – Gminna Infolinia Edukacyjna – tel. 517 345 400,
dorośli – tel. interwencyjny POIK (22) 757 68 20.

Ad. 7. POMOC W ZATRUDNIENIU (współpraca ze Starostwem Powiatowym)
Pracę można podjąć po wcześniejszym zarejestrowaniu się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piasecznie.
Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie ul. Czajewicza 2/4, (22) 484 26 78,
Mazowiecki Związek Pracodawców w Gminie Lesznowola, e-mail: jacek.arendarski@gmail.com

Ad. 8. POMOC W ZAKRESIE ZAGOSPODAROWANIA WOLNEGO CZASU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z UKRAINY

Nieodpłatne zajęcia artystyczne. Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, tel. 504 192 208. Wykaz zajęć wraz z lokalizacją i terminem znajduje się na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury www.gok-lesznowola.pl

Nieodpłatne zajęcia z zakresu czytelnictwa i integracji. Kontakt: Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli, tel. (22) 736 19 34, www.bp-lesznowola.pl

Nieodpłatne zajęcia sportowe. Kontakt: Centrum Sportu w Gminie Lesznowola, tel. 798 232 553 (w tygodniu od 8.00 do 16.00), www.sportlesznowola.pl

Nieodpłatne zajęcia integracyjne. Świetlica środowiskowa w Łazach. Kontakt: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lesznowoli, tel. (22) 757 92 32.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Gminy www.lesznowola.pl gdzie na bieżąco będziemy publikować informacje o prowadzonych przez Gminę działaniach.

DODATKOWE POTRZEBY DLA NASZYCH SĄSIADÓW Z UKRAINY PROSZĘ ZGŁASZAĆ RÓWNIEŻ DO GMINNEGO CENTRUM INFORMACYJNEGO.

Źródło i inne informacje: https://www.lesznowola.pl/