Kinga Łon. Wystawa. GWA OKNO. Stara Iwiczna (20-01-2019)

20.01.2019 r. godz. 18.00 - Wernisaż wystawy prac artystycznych autorstwa Kingi Łon. Wieczór uświetniły zaczarowane dźwięki katarynki p. Tadeusza Barankiewicza. Miejsce: Galeria Wystaw Artystycznych OKNO w siedzibie GOK Lesznowola, Stara Iwiczna, ul. Nowa 6.

Zapraszamy na wystawę ubiorów i obrazów inspirowanych cyrkiem i teatrem ulicznym. Kolekcja autorstwa Kingi Łon nosi tytuł "Cyrk nasz powszedni".

Zdjęcia z wernisażu:

Kinga Maria Łon – kilka słów o sobie...

Jestem plastyczką, arteterapeutką, pedagożką z wykształcenia, pasji i uprawianego zawodu. Ukończyłam studia wyższe na  UW na wydziale pedagogicznym (animacja kulturalno – społeczna z fakultetem plastycznym i arteterapią) oraz na ASP w Łodzi na kierunku projektowanie ubioru. W pracy magisterskiej u prof. H. Depty zajęłam się aktywnością plastyczną dzieci i młodzieży w kontekście wychowania „przez sztukę i do sztuki”. W ramach dyplomu pt. „Nasz cyrk powszedni” na ASP-  zrealizowałam kolekcję ubiorów użytkowych i kolekcję malarstwa – spójną z ubraniami z inspiracji teatrem ulicznym i Nowym Cyrkiem. Podczas praktyk w CSW w Warszawie i w teatrze lalkowym miałam możliwość kształtować swój warsztat pracy i nadać kierunek dalszym działaniom artystyczno – pedagogicznym łączącym sztuki plastyczne z formami parateatralnymi. Otrzymałam dyplom z Historii Sztuki  na podstawie studiów podyplomowych organizowanych przez Collegium Civitas i Instytut Sztuki PAN. Obecnie kończę szkołę Drama Way dla trenerów dramy.

Od wielu lat pracuję z dziećmi i młodzieżą prowadząc arteterapię przez plastykę i dramę w oparciu o programy autorskie. Stworzyłam pracownię artystyczną SPWR na Toruńskiej 23 w Warszawie przy Fundacji Wspierania Rozwoju Dziecka. Obok codziennych zajęć plastyczno - dramowych corocznie organizuję plenery malarskie, współorganizuję wydarzenia społeczno – kulturalne w/w placówce, jestem odpowiedzialna za oprawę plastyczną imprez oraz przestrzeni; prowadzę cykliczne warsztaty  okazjonalne (np. okołoświąteczne). Od kilku lat prowadzę projekt „Bajka”: z inspiracji bajkami i baśniami - wraz z zespołem, którym kieruję stworzyłam i wystawiłam  w dziecięcej obsadzie następujące przedstawienia: „Labirynt”, „W świecie równoległym”,„7 Koziołków Matołków”, „Trzechsyn”, „Dwunasta Dziewczyna”, „Córka Czarnoksiężnika”, „Skąd się wzięła burza?”, „Początek”. Wszystkie te przedsięwzięcia reżyserowałam i nadawałam im charakter plastyczny (scenografia, kostiumy, aranżacja przestrzeni). Spektakle prezentowaliśmy na festiwalu małych form teatralnych „Feta” oraz w Teatrze na Wójtowskiej. Realizuję akcje plastyczne, happeningi i inne „formy z pogranicza” łączące ekspresję plastyczną, ruchową, słowną. Uczestniczę w Taborach Wielkopolskich, na których prowadzę spotkania malarskie; stworzyłam scenografię do filmu o weselu biskupiańskim. Współorganizowałam plener malarski oraz warsztaty dramowe z Fundacji Nowolipki; obóz artystyczny z Ogniska artystycznego „Łubu Dubu”; napisałam szereg scenariuszy warsztatów artystyczno – edukacyjnych na podstawie scenariuszy filmów Monolithu. Opracowuję i realizuję projekty artystyczne oraz konsultuję programy artystyczno -edukacyjne, prowadzę warsztaty w ramach budżetu partycypacyjnego dla m.st. Warszawa. Moje działania artystycznie skierowane są głównie „ku ludziom”, mają wymiar społeczno – emocjonalny, wg potrzeb terapeutyczny.

Ponadto: rysuję, maluję, projektuję i szyję ubiory, nakrycia głowy, wykonuję autorskie naszyjniki, tkzw. „krawatki” oraz „tamborki” (obrazki malowane na jedwabiu) i lalki kolekcjonerskie. Swoje prace prezentowałam na wystawach indywidualnych i grupowych: w placówkach szkolnych, klubach i domach kultury, w Galerii POA „Nowolipki, biorę udział w „Otwartych Ogrodach” w Konstancinie, podczas których prezentuję obrazy i rękodzieło.

W przyszłości  chciałabym wykonać mural wielkoformatowy oraz stworzyć otwartą pracownię artystyczną.