Kolory i smaki Uzbekistanu. Klub Podróżnika Po Horyzont (06-04-2022)

6.04.2022 r. godz. 18.30 - Kolory i smaki Uzbekistanu. Spotkanie z Karoliną Krzywicką w Klubie Podróżnika Po Horyzont. Miejsce: filia GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2. Wstęp wolny.

Podczas prelekcji odwiedzimy różne zakątki Uzbekistanu, rozpoczynając naszą wirtualną podróż od Taszkentu, tętniącej życiem stolicy z kipiącymi zielenią parkami i jednego z największych i wieloetnicznych miast Azji Centralnej. Odwiedzimy także Samarkandę, jedno z najwspanialszych miast dawnego Jedwabnego Szlaku, z imponującą architekturą i pełnymi kolorów i smaków bazarami. Kolejnym miejscem będzie Chiwa - miasto otoczone murami twierdzy i dawna stolica regionu Chorezm, znanego m.in. z pięknej lazurowej ceramiki. Podczas prelekcji poznamy także mniej dostępny region Uzbekistanu - Republikę Karakałpacką ze stolicą w Nukusie, mieście otoczonym przez pustynię.

Karolina Krzywicka - historyk sztuki, menadżer kultury, kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku. Kuratorka wystaw i autorka publikacji poświęconych sztuce dekoracyjnej, ubiorom i biżuterii etnicznej z Azji Centralnej ("Biżuteria etniczna Afganistanu", "Lazur i turkus. Tradycyjna ceramika Uzbeków i Tadżyków z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku", "Kolory życia. Suzani - tradycyjne tkaniny z Azji Centralnej", "Turkmeni. Sztuka codzienności").