Lesznowolski Dzień Kobiet. Jezioro łabędzie. Łazy (05-03-2017)

05.03.2017 r. godz. 17.00 - Lesznowolski Dzień Kobiet - balet "Jezioro łabędzie" w wyk. Imperial Lviv Ballet. Miejsce: sala sportowa w ZSP w Łazach, ul. ks. Słojewskiego 1. Wstęp wolny. Zapraszają Organizatorzy: Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola oraz GOK Lesznowola.

Dojazd na wydarzenie - dla tych którzy chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu ale mają problem z dojazdem Gminny Ośrodek Kultury zapewnia busa/autokar (w zależności od zainteresowania) . Autokar ruszy o 16.00 z pętli w Mysiadle i zbierze zainteresowane osoby na trasie Mysiadło - Nowa Iwiczna - Nowa Wola (przystanki linii L4). Po spektaklu autobus wróci tą samą trasą.

IMPERIAL LVIV BALLET - Artyści i Luminarze Lwowskiego Narodowego Akademickiego teatru opery i baletu im. Salomei Kruszelnickiej razem z Międzynarodowym Teatrem Baletu „Premierа”

Baletmistrzowie inscenizacji - Victor Sczyrbakow, Pavlo Stalinsky
Artyści inscenizacji - artysta ludowy Ukrainy Jarosław Bryń
Reżyseria obrazu cyfrowego - Sergey Garmash
Muzyka - Piotr Czajkowski
Kostiumy - Oksana Zinczenko
Libretto - Przekład - Oleg Petryk
Choreografia - Victor Sczyrbakow

Książę - Tristan Dobrovney - solista Królewskiego Baletu Kanady
Odetta/Odylia - Victoria Zvarych - solistka Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu, solistka Kijowskiego Narodowego Teatru, Opery i Baletu
                  - Anna Surmina - solistka Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu, Zasłużona Artystka Ukrainy

Czarownik - Kostia Majorow - solita Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu, współpracuje jako solista z Baletami Francji i Niemiec, posiada tytuł Narodowego Artysty Ukrainy
Błazen - prof. Olek Petryk - solista Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu Narodowy Artysta Ukrainy
Królowa - Luba Shevchenko - solistka Narodowego Teatru w Sankt Petersburgu, Opery i Baletu

Balet w 2 aktach i 2 odsłonach.
Czas trwania 2 h. (plus 20 min. przerwa)

Jezioro łabędzie w Lesznowoli – historia miłosna z happy endem

W niedzielę, 5 marca 2017, na hali sportowej w Łazach kolejny raz świętowaliśmy Lesznowolski Dzień Kobiet. W tym roku dla pań wystąpił Imperial Lviv Ballet – grupa artystów i luminarzy Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru, Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej wraz z Międzynarodowym Teatrem Baletu „Premiera”, którzy zachwycili publiczność spektaklem baletowym „Jezioro łabędzie”.

Całe wydarzenie poprowadzili Łukasz Grochala oraz Konrad Borowski – radni gminy Lesznowola. W przerwie między pierwszym a drugim aktem każda kobieta i kobietka otrzymała po tulipanie, a wręczali je lesznowolscy strażacy i radni. Balet w dwóch aktach i dwóch odsłonach do słynnej muzyki Piotra Czajkowskiego zgromadził sporą publiczność – hala przy ZSP w Łazach wypełniona była po ostatnie krzesło. Nawet dzieci znalazły swoją niszę bezpośrednio przed sceną. Wśród widzów gościliśmy także panie: wice wójt – Iwonę Pajewską-Iszczyńską, skarbnik gminy Lesznowola – Elżbietę Obłuską oraz przewodniczącą Rady Gminy Lesznowola – Bożennę Korlak.

„Jezioro łabędzie” to historia o księciu, który zakochuje się w księżniczce zaklętej w ptaka. Zły czar może zdjąć z niej tylko szczera i wierna miłość narzeczonego. Czarownik, który to zaklęcie rzucił, próbuje odwieść księcia od złożonej obietnicy i zmusić go do złamania przysięgi. W tym celu, w czasie balu na zamku, przedstawia księciu czarnego łabędzia – swoją córkę, łudząco podobną do zaklętej księżniczki. Książę początkowo pada ofiarą podstępu, lecz później pojmuje swoją pomyłkę. Oryginał jest mroczną opowieścią o miłości - para kochanków, aby być razem, musi zginąć. Niedzielny balet w Lesznowoli miał zupełnie inne zakończenie. Oleg Petryk, twórca przekładu libretta, udowodnił, że nic nie może pokonać czystej miłości, a zło, zwyciężone jej potęgą, nie triumfuje.

Anna Piekutowska
GOK Lesznowola