Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Plener malarski 2017. Supraśl (06-09-2017)


  W dniach 06-10.09.2017 r. odbył się Malarski plener wyjazdowy - Supraśl. Temat: "Na skrzyżowaniu kultur".

   Tradycyjnie w miesiącu wrześniu, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zorganizował plener malarski. Mogły wziąć w nim udział osoby spoza grup prowadzonych przez GOK Lesznowola, pasjonujące się rysowaniem i malowaniem. W roku 2017 zwiedziliśmy piękny Supraśl, nazywany Perłą Podlasia.

* * *  

INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW PLENERU
DOT. WYSTAWY POPLENEROWEJ

     Szanowni Państwo, prosimy o nadsyłanie zdjęć swoich prac, które wezmą udział w wystawie poplenerowej na adres: zdjeciawydarzenia@o2.pl 

Ważne:

  • W temacie wiadomości należy wpisać "Prace z pleneru - imię i nazwisko".
  • Prosimy o zdjęcia w plikach wyłącznie w formacie jpg., robione bez lampy błyskowej.
  • Prosimy o podanie tytułu, wymiarów oraz techniki poszczególnych dzieł - opisując pliki.
  • ​Zdjęcia należy nadesłać do dnia 15 października 2017 r. 

     Zdjęcia zostaną zamieszczone (po jednym od uczestnika) w folderze wystawy poplenerowej oraz na stronie internetowej GOK Lesznowola a także mogą być wykorzystane (z podaniem nazwiska autora) w działaniach promujących twórców oraz działania naszego ośrodka.

 

Prace prosimy dostarczyć do 17 października 2017 r. osobiście lub nadsyłać na adres:

Jan Drewicz
Galeria PASAŻ w filii GOK Lesznowola
ul. Topolowa 2 lok. 106
05-515 Mysiadło

W razie pytań prosimy o kontakt z opiekunem pleneru i wystawy p. Janem Drewiczem. Kontakt do p. Jana Drewicza: tel.
510 773 454 , e-mail: jan.drewicz@gok-lesznowola.pl

​        Przypominamy, iż  uroczysty wernisaż Wystawy Poplenerowej odbędzie się dn. 20 października 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii PASAŻ w Mysiadle w filii GOK Lesznowola przy ul. Topolowej 2.  

                          

​* * *

   Fotorelacje z pleneru zamieszczone są w postach w wydarzeniu pt. "Plener malarski 2017 do Supraśla" na Fb GOK Lesznowola tutaj  oraz galerie (kliknij wybraną) tu:

   

1. Powitanie grupy i miejsca.  2. Warsztaty szkicowania postaci. Fot. Dariusz Sobolewski

​3. Szukając inspiracji. Fot. Jan Drewicz

   

4. Malowanie w pracowni. 5. Roboczy wernisaż prac. Fot. Dariusz Sobolewski

„Na skrzyżowaniu kultur” - relacja z pleneru malarskiego w Supraślu

     W dniach od 6 do 10 września br. Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zorganizował plener dla uczestników cyklicznych zajęć malarskich. W plenerze wzięły także udział osoby spoza GOK pasjonujące się rysowaniem i malowaniem. Grupa 44 miłośników malarstwa udała się tym razem do Supraśla. Miasteczko leży w centrum największego parku krajobrazowego w Polsce – Puszczy Knyszyńskiej. Zarówno zalety krajobrazowe tego regionu jak i uroda oraz historia Supraśla zadecydowały o jego wyborze na miejsce pleneru malarskiego. Wielokulturowość Supraśla oraz całego Podlasia stały się tematem przewodnim pleneru. Uczestników pleneru urzekła specyficzna architektura kościołów, cerkwi i meczetów. Oprócz architektury sakralnej można było w mieście podziwiać świetnie zachowane XIX wieczne zabytki z okresu, kiedy to w Supraślu rozwijał się przemysł włókienniczy: dworek i pałac fabrykantów, zespół fabryczny i drewniane domy tkaczy. Bardzo malowniczym tematem była przepływająca przez Supraśl rzeka o tej samej nazwie co miasto.

    Plenerowicze zakwaterowani zostali w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji „Bukowisko”. Duże pokoje z widokiem na piękną supraską cerkiew zapewniały nie tylko dobry wypoczynek, ale także dla niektórych stały się wygodnym miejscem do pracy. W pokojach pracowali przeważnie profesjonalni twórcy. Dla większości plenerowiczów – początkujących malarzy świetną pracownią była nieczynna szkoła, znajdująca się kilkadziesiąt metrów od Ośrodka. Tam pod okiem instruktorów GOK realizowali swoje pomysły twórcze. Tam też odbywały się wieczorne warsztaty i wykłady. Program pleneru był tak ułożony, aby uczestnicy mogli się zarówno wyżyć twórczo jak i odpocząć. Dlatego od obiadu do kolacji był czas wolny. Ten czas niektórzy poświęcili na zwiedzanie Supraśla i okolic. Miłośnicy teatru mieli okazję do obejrzenia spektakli w Teatrze „Wierszalin” (to wieczorem). Dużo osób wykorzystywało jednak czas wolny na malowanie. Wszyscy miło wspominają pobyt w POSiR „Bukowisko”. Na szczególną uwagę zasługuje serdeczność jego pracowników i serwowane na stołówce wspaniałe jedzenie. Zwłaszcza specjały kuchni podlaskiej: babka ziemniaczana i kartacze. Chociaż przez dwa dni pleneru padało wszyscy z zapałem pracowali. Na plenerze powstały 93 prace. W sobotę, po kolacji, odbył się plenerowy wernisaż. Pani Dyrektor GOK Jolanta Walentyna Sobolewska oraz opiekun pleneru Jan Drewicz podsumowali cztery dni zmagań artystycznych w Supraślu. Podziękowali uczestnikom za miłą i przyjacielską atmosferę, którą stworzyli na plenerze oraz zaprosili do wzięcia udziału w wystawie poplenerowej. Pod koniec października prace plenerowe będą zaprezentowane w Galerii „Pasaż” w filii GOK w Mysiadle na uroczystym wernisażu w dn. 20 października 2017 r. o godz. 18.00 - zapraszamy!

     Podczas pleneru grupa artystów amatorów pracowała pod czujnym okiem instruktorów GOK: Jolanty Walentyny Sobolewskiej, Karoliny Kieś i Jana Drewicza. Sprawami organizacyjnymi z ramienia GOK zajmowały się: Joanna Jagodzińska i Joanna Zielińska.

    Dziękujemy bardzo uczestnikom pleneru i już zapraszamy na przyszłoroczny plener. Informacje o przyszłorocznym plenerze ukażą się najdalej wiosną 2018 r. na stronie Internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli.

Jan Drewicz
Instruktor GOK w Lesznowoli

* * *

     Supraśl nazywane jest perłą Podlasia. Jest jednym z najurokliwszych miast w Polsce. O jego urodzie decydują układ urbanistyczny, zabytki i piękne położenie. Ma bogatą pięciowiekową historię. Supraśl leży w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej na Wysoczyźnie Białostockiej (wschodnia część Podlasia). Podlasie jest bardzo ciekawym regionem pod względem historycznym, geograficznym i kulturowym. Na ziemiach tych przez wieki ścierały się różnorodne wpływy polityczne, kulturowe i religijne: polskie, ruskie (ukraińskie), tatarskie, jaćwieskie (lud bałtyjski uważany czasami za jedno z plemion pruskich), niemieckie, żydowskie. Granice tej ziemi często były granicami umownymi. Zróżnicowanie etniczno-religijne i językowe wytworzyło specyficzną eklektyczną wspólnotę kulturową. Rzadko tu dochodziło do konfliktów na tle narodowościowym. Podlasie jest aktualnie najbardziej zróżnicowanym pod względem kulturowym, narodowościowym i etnicznym regionem w Polsce. Obok Polaków mieszkają tu Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Tatarzy, Rosjanie, Niemcy, Romowie. Żydzi to „wielcy nieobecni”, którzy zasiedlali te ziemie od lat 20-tych XVI wieku. W II Rzeczpospolitej Podlasie było najliczniej zamieszkiwanym regionem kraju przez ludność pochodzenia żydowskiego.
    O wielokulturowym charakterze Supraśla i jego okolic świadczy specyficzna architektura kościołów, cerkwi i meczetów. Od lat 30-tych XIX wieku aż II wojny światowej rozwijał się w Supraślu przemysł włókienniczy. Z tego okresu pochodzą zabytki: dworek i pałac fabrykantów, zespół fabryczny i drewniane domy tkaczy z XIX wieku. Godne uwagi jest położenie i atrakcje przyrodnicze miasta. Przez Supraśl przepływa malownicza rzeka o tej samej nazwie co miasto. W Supraślu znajduje się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, który zajmuje powierzchnię około 75 tysięcy hektarów i jest największym tego typu obszarem chronionym w Polsce. W puszczy dominują bory sosnowe i sosnowo-świerkowe. Polodowcowy teren Parku Krajobrazowego poprzecinany jest licznymi strumieniami i źródłami. Zachwyca bogactwo flory i fauny.

Źródło: http://www.suprasl.podlasie.pl/index.php, www.turystykakulturowa.org , Nr 6/2013 (czerwiec 2013)  Małgorzata Durydiwka, Piotr Kociszewski, Uniwersytet Warszawski, Wielokulturowość Podlasia i możliwości jej wykorzystania w turystyce

 

PLENER MALARSKI 2017
„Na skrzyżowaniu kultur”  w Supraślu

 

INFORMACJE

 

Organizator:
Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli
Stara Iwiczna, ul. Nowa 6

 

Termin
6-10 września 2017
dojazd własny


Noclegi
Państwowy Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bukowisko”
16-030  Supraśl, ul. Józefa Piłsudskiego 64, (woj. podlaskie)

 

Koszt
90 zł za dobę (nocleg i pełne wyżywienie) w pokoju 2 osobowym
80 zł za dobę (nocleg i pełne wyżywienie) w pokoju 3 osobowym
Opłata klimatyczna 2,60 od osoby

Zadatek w kwocie 200 zł./os. należy uiścić do dnia 30 czerwca 2017
gotówką w filii GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2
lub 
przelewem na rachunek bankowy GOK Lesznowola

KONTO BANKOWE:
SGB-Bank S.A Oddział w Lesznowoli
RACHUNEK NR:
10 8022 0000 0001 8702 2000 0001

z dopiskiem:
"Zadatek na plener malarski Supraśl -  imię i nazwisko uczestnika"

Drugą część opłaty należy uiścić do dn. 31 sierpnia 2017 w ten sam sposób.Instruktorzy
Jolanta Walentyna Sobolewska - dyrektor GOK / art. plastyk - specj. malarstwo
Jan Drewicz - instruktor ds. art. i kult. - opiekun pleneru/ art. plastyk - specj. malarstwo
Karolina Kieś - instruktor ds. art. i kult. – specj. malarstwo i papieroplastyka

oraz
Joanna Jagodzińska - instruktor ds. art. i kult. - specj. ceramika
Joanna Zielińska - instruktor ds. art. i kult. - specj. ceramikaGrupa
Uczestnicy zajęć rysunku i malarstwa w Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli.
Ponadto w plenerze mogą wziąć udział osoby spoza GOK Lesznowola,
pasjonujące się rysowaniem i malowaniem.

 

Zajęcia w plenerze

    Dużym atutem Supraśla jest jego niepowtarzalna atmosfera. Nic dziwnego, że miasto zauważone zostało przez filmowców. Nagrywane tu były m.in. takie filmy jak „U Pana Boga za miedzą”, „U Pana Boga w ogródku” czy serial „Blondynka”. Urokliwe uliczki przenoszą nas w inny, czasami już miniony świat. Plener odbędzie się pod hasłem „Na skrzyżowaniu kultur”. Zachęcamy wszystkich uczestników pleneru do zmierzenia się z jego tematem przewodnim. Podczas zajęć będziemy szczególny nacisk kładli na aspekt wielokulturowy tego miejsca. Miasto oraz jego okolice będą doskonałą inspiracją do tworzonych prac, do pokazania Polski nieznanej – egzotycznej. Zajęcia w plenerze to także okazja do wypoczynku i poznawania naszej bogatej historii, tradycji i obyczajów. Podczas pracy w plenerze uczestnicy będą mogli liczyć na pomoc instruktorów. Zajęcia nie są obowiązkowe. Prowadzone będą dla osób rozpoczynających swoją przygodę z malarstwem.

 

Podczas warsztatów będziemy uczyli się

- szybkiego szkicowania
- wykonywania rysunku (architektura i przyroda)
- technik malarskich (olej, akryl, akwarela)
- nowych form artystycznej wypowiedzi
 

Plan zajęć podczas pleneru
6 września - środa
- przyjazd przed obiadem, zakwaterowanie
- godz. 14.00 obiad
- spotkanie organizacyjne - otwarcie pleneru
- zwiedzanie Supraśla
- godz. 19.00 - kolacja
- wieczór integracyjny

7, 8, 9 września -
czwartek, piątek, sobota

- godz. 8.30  - śniadanie
- godz. 10.00-14.00 wspólne zajęcia malarsko-rysunkowe
w plenerze - praca z instruktorami
- godz. 15.00 - obiad
- popołudniowe zajęcia indywidualne: kończenie prac w pokojach
lub zwiedzanie Supraśla i okolic (fotografowanie, szkicowanie)
- godz. 19.00 - kolacja
- po kolacji -  codzienne omawianie prac w celu ich doskonalenia,
wspólna korekta instruktorska i koleżeńska

Uwaga: W sobotę po kolacji na miejscu odbędzie się wewnętrzna, robocza, aczkolwiek całkiem uroczysta wystawa prac powstałych podczas pleneru, na którym zostaną wybrane prace na Wystawę Poplenerową w Galerii PASAŻ w Mysiadle.

 10 września - niedziela- wyjazd po śniadaniu

 

Materiały i przybory

      Materiały i przybory uczestnicy pleneru zabierają własne wg upodobań techniki, w której tworzą: płótna, papier, farby olejne, akrylowe, akwarelowe czy też węgiel, pastele, kredki ołówkowe itd. Prosimy o zabranie ze sobą także szkicowników i ołówków a także sztywnych podkładek pod papier. Wskazane aparaty fotograficzne - możliwe indywidualne konsultacje fotograficzne.

 

Szczegółowe informacje
Jan Drewicz - opiekun pleneru
Kontakt: jan.drewicz@gok-lesznowola.pl

Opracowanie: Jan Drewicz