Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
UTW wyjazd do muzeum Azji i Pacyfiku na wystawę czasową pt.: TURKMENI – SZTUKA CODZIENNOŚCI


14 listopada studenci UTW w Lesznowoli wybrali się na wycieczkę do warszawskiego muzeum Azji i Pacyfiku by zobaczyć bieżącą wystawę czasową pt.: TURKMENI – SZTUKA CODZIENNOŚCI.

Jak można przeczytać na stronie Muzeum ekspozycja przez nas dziś zwiedzania jest pierwszą ekspozycją w Polsce, poświęconą dziedzictwu kulturowemu Turkmenów, zamieszkujących rozległe tereny Azji Centralnej – przede wszystkim Turkmenistanu, ale także Iranu i Afganistanu.

Wystawa ukazuje bogatą i reprezentatywną kolekcję turkmeńskiego rękodzieła, na które składają się wspaniale haftowane stroje, charakterystyczna, masywna biżuteria, nakrycia głowy oraz kobierce i dywany filcowe. Muzeum zgromadziło ją w większości w latach 70. i 80., a później w latach 90. XX wieku i nadal powiększa.

Dzięki wybitnej pani kustosz Karolinie Krzywieckiej, która mimo licznych obowiązków znalazła czas by oprowadzić nas po przestrzeni muzealnej  mieliśmy okazję zobaczyć typowe dla Turkmenów ubiory etniczne, w tym purpurowe tuniki kobiece z haftowanymi obszyciami oraz charakterystyczne stroje wierzchnie czyrpy, noszone według tradycji przez kobiety zamężne, a także misternie haftowane nakrycia głowy: popularne w całej Azji Centralnej czapeczki znane pod rosyjską nazwą tiubietiejek lub lokalną – tahia, biżuteryjne czapeczki przeznaczone dla młodych kobiet, skomplikowane, ceremonialne czepce kobiet zamężnych oraz czapeczki dziecięce opatrzone amuletami. Ważną część kolekcji stanowią także okazałe, masywne ozdoby srebrne z karneolami, w formie ciężkich plakiet, zawieszeń czy ażurowych taśm zdobiących czoło i skronie, zdobionych prostym rytym i ażurowym ornamentem o motywach zwierzęcych i abstrakcyjnych. Wszystkie te ubiory i ozdoby, mające wielowiekową tradycję, są do dziś używane w społecznościach turkmeńskich, równolegle z ubraniami typu zachodniego. Podlegają też współcześnie zaskakującym niekiedy transformacjom i modernizacjom, których przykłady również zobaczyć można na wystawie.

Uzupełnieniem ekspozycji są materiały wizualne i projekcje zdjęć  mikroskopowych turkmeńskich tkanin i haftów, wykonanych podczas prac konserwatorskich.

Joanna Zielińska