Viva Moniuszko. Koncert muzyki polskiej z okazji 11 listopada. Magdalenka (10-11-2019)

10.11.2019 r. godz. 19.00 - na Koncert muzyki polskiej z okazji Święta Odzyskania Niepodległości pt. "Viva Moniuszko" w wyk. Towarzystwa Śpiewaczego Kulturalny Komorów pod kier. Witolda Błaszczyka, zapraszają Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Proboszcz Parafii Św. Marii Magdaleny w Magdalence i GOK Lesznowola. Miejsce: Kościół pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence.

Zdjęcia z koncertu:

"VIVA MONIUSZKO"
KONCERT MUZYKI POLSKIEJ
W 101. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Program inspirowany jubileuszem 200.rocznicy urodzin twórcy opery narodowej Stanisława Moniuszki.  Muzyka wokalna solo, w duecie, kwartecie i na chór , oraz dzieła organowe.  Wykonawcy: Anna Błaszczyk - sopran, Katarzyna Brzozowska - sopran, Agnieszka Lipska - alt, Marcin Pilich - tenor, Michał Muzyka - bas, Danuta Kojro - organy, Towarzystwo Śpiewacze Kulturalny Komorów, przygotowanie programu - Witold Błaszczyk - dyrygent.

Towarzystwo Śpiewacze Kulturalny Komorów przygotowało koncert na 101,rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zatytułowany "Viva Moniuszko", wszak to rok 200.lecia urodzin, zawiera w swym programie dzieła twórcy opery narodowej i nieco innych polskich utworów, które być może Stanisława Moniuszkę zainspirowały. Zaprezentowane zostaną kompozycje organowe, wokalne solo, duety, kwartety i chóralne dobrane tak , by poprzez zróżnicowanie fakturalne i wyrazowe, recepcja tej pięknej muzyki była dla współczesnego słuchacza bardzo atrakcyjna. Jan z Lublina, Mikołaj z Krakowa, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Jan Podbielski, Mikołaj z Szamotuł, Marian Sawa i oczywiście prezentowany najrozleglej Stanisław Moniuszko - oto lista twórców muzyki , która zabrzmi na koncercie w kościele w Magdalence 10.listopada 2019 roku o godzinie 19. Wykonawcy zaproszeni do współpracy w tym wydarzeniu są artystami Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Opery Królewskiej, a w skład Towarzystwa Śpiewaczego działającego od roku 2016.wchodzą dobrze wokalnie wykształceni amatorzy, którzy wykonali już ponad 20.koncertów. Anna Błaszczyk - sopran, Katarzyna Brzozowska  - sopran, Agnieszka Lipska - alt, Marcin Pilich - tenor, Michał Muzyka, - bas, Danuta Kojro - organy, 25-cio osobowy zespół wokalny, oraz autor koncepcji programu i dyrygent Witold Błaszczyk.

Relacja z wydarzenia:

W niedzielę, 10 listopada, w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence odbył się koncert Viva Moniuszko w wykonaniu chóru Towarzystwa Śpiewaczego Kulturalny Komorów, pod batutą Witolda Błaszyka. Na występ z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości zaprosili mieszkańców organizatorzy: Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Proboszcz Parafii oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli.

Chór Towarzystwa Śpiewaczego Kulturalny Komorów gościł u nas w 2017 roku. Zaprezentował wtedy Oratorium Sacrum Mesjasz J.F. Haendla. W tym roku mamy przyjemność gościć ich ponownie.

Rok 2019  jest rokiem jubileuszowym, to 200. rocznica urodzin twórcy opery narodowej Stanisława Moniuszki i 101. rocznica Odzyskania Niepodległości. Koncert "Viva Moniuszko" przygotowany jest na tę okazję i w swym programie zawiera dzieła twórcy opery narodowej. Koncert oparty jest o Mszę Piotrowińską na chór mieszany i solistów z towarzyszeniem organów, w którą wplecione zostały utwory dawnych kompozytorów polskich – Wacława z Szamotuł „Modlitwa wieczorna (około 1560), Jana z Lublina i Mikołaja z Krakowa „Tańce na organy” (połowa XVI w.), Grzegorza Gorzyckiego „ Psalm Ecce nunc” oraz psalm Mariana Sowy „Lauda anima mea” na organy i chór (1996)

Zaprezentowane kompozycje organowe, wokalne solistów, duety, kwartety i chóralne zabrzmiały w naszej świątyni z całą swoją mocą i finezją. Licznie zebrani słuchacze zgotowali artystom owacje na stojąco, nie chciano wypuścić ich bez bisów. Rozmawiając ze słuchaczami po koncercie, wszyscy mówili, że są oczarowani brzmieniem i pięknym wykonaniem. zaprezentowanych pieśni.

Alicja Skowrońska-Marczuk

Z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości świętujmy go wszyscy razem! Spotkajmy się we wzniosłym nastroju w kilku dniach i wielu miejscach, by wspólnie świętować wolność!

W imieniu wszystkich organizatorów wydarzeń patriotycznych serdecznie zapraszamy!