Wystawa pt. E=mc2. Izabela i Antosia Szymczak. Galeria PASAŻ (01-10-2017)

W niedzielę 01.10.2017 r. godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy rysunku i malarstwa  Izabeli i Antosi Szymczak pt. "E=mc2  czyli Energia = (matka x córka)2". Miejsce: Galeria PASAŻ w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ul. Topolowej 2.

Za nami piękny, wernisażowy wieczór. Raz jeszcze gorąco gratulujemy i dziękujemy Artystkom za ekspozycję bardzo ciekawych prac oraz wernisażowym gościom za przybycie i przemiłą atmosferę. Na pytanie do autorek wiszących na ścianach dzieł "Który z tych obrazów jest szczególnie bliski waszym sercom?", wskazały te zaprezentowane powyżej. Zapraszamy do obejrzenia oryginałów tych oraz innych znakomitych prac - do Galerii PASAŻ aż do 18 października 2017 r.

Fotoreportaż z wieczoru (kliknij na fotografię, by wejść w galerię zdjęć):

Pani Izabela Szymczak wraz z 9-letną córką Antosią - bohaterki wieczoru.

Relacja z wernisażu
wystawy malarstwa i rysunku pt. „E=mcczyli Energia = (matka x córka)2
Izabeli i Antosi Szymczak

W niedzielę 1 października 2017 r. w Galerii „Pasaż” w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ulicy Topolowej 2 odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku „E=mcczyli Energia = (matka x córka)2” Izabeli Szymczak i Antoniny Szymczak. Na wystawie zaprezentowano 38 prac pani Izabeli i 32 prace jej córki – 9 letniej Antosi.

Autorki oraz przybyłych na wystawę gości, wśród których byli radny Gminy Lesznowola pan Krzysztof Klimaszewski oraz redaktor naczelny miesięcznika „moja Lesznowola” pan Andrzej Kwiatkowski powitała pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli Jolanta Walentyna Sobolewska.

Prace Pani Izabeli przedstawione na wystawie powstawały na przestrzeni wielu lat. Są to rysunki, pejzaże malowane pastelami, piękne ilustracje do książek, obrazy na płótnie malowane akrylem. Część z prac malarskich powstała jeszcze w okresie studiów pedagogicznych. Pani Izabela z wykształcenia jest nauczycielką plastyki, ale aktualnie wykonuje zawód grafika komputerowego. Prace z okresu studiów wyróżniają się bardzo mocną fakturą, która buduje przestrzeń obrazu. Namalowane są delikatnymi chłodnymi kolorami lub są wręcz białe. Na późniejszych pracach dominują gorące barwy. Widać to nawet w powstałych na tegorocznym plenerze pejzażach z Supraśla.

Rysunki Antosi wykonywane z natury zadziwiają swoją dojrzałością i dobrym warsztatem rysunkowym. W pracach, które powstały z wyobraźni górę bierze dziecięcy sposób myślenia i odbierania świata. Są one pełne fantazji i zachwycają swoją formą plastyczną.

Pani Izabela oraz jej córka Antosia mają duże osiągnięcia artystyczne. Są laureatkami wielu konkursów plastycznych oraz w przypadku Pani Izabeli także literackich. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Wystawa ta jest zatem doskonałą okazją aby lepiej poznać dokonania artystyczne Izabeli i Antoniny Szymczak.

"Galerie Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli zawsze stoją otworem dla uzdolnionych mieszkańców naszej gminy" – powiedziała pani Dyrektor Jolanta Walentyna Sobolewska.

Autorki wystawy otrzymały z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe certyfikaty i upominki.

Zapraszamy do oglądania wystawy. Wystawa będzie trwała przez miesiąc od daty wernisażu.

Jan Drewicz
Opiekun wystawy

O autorkach:

Izabela Szymczak (mama), Wielkopolanka z dziada pradziada, ponad dwadzieścia lat temu osiadła na mazowieckiej ziemi. Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku pedagogicznym plastycznym. Ukończyła malarstwo i rzeźbę. Z wykształcenia nauczycielka plastyki, z zawodu grafik komputerowy, w Nowej Iwicznej prowadzi studio graficzne. Laureatka wielu konkursów literackich: Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (2012, 2013) i Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (2014). W 2013 r. otrzymała główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Kryminalna Piła”, a w 2015 r. w Międzynarodowym Konkursie Literackim na bajkę dla dzieci. Publikowała w antologiach „Błąd w sztuce”, „Nowe marzy”, „Czas zbrodni” i „Bajki o Tuchowie”. W 2017 r. wzięła udział w eksperymentalnym projekcie literackim „Wykup Słowo”. Jego owocem jest antologia pt. „Nikomu się nie śniło”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Miłośniczka sztuki i przygody.

Antosia Szymczak (córka), Mazowszanka z urodzenia, choć jej korzenie genealogiczne sięgają Wielkopolski. Dziewięciolatka, uczennica klasy IV G w Zespole Szkół Publicznych w Nowej Iwicznej. Laureatka wielu gminnych, powiatowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych. Pierwszy z nich wygrała w wieku czterech lat. Pilna uczestniczka piaseczyńskich lekcji kaligrafii oraz zajęć plastycznych, ceramicznych, a w poprzednich latach także baletowych, organizowanych w GOK Lesznowola. Z zamiłowania artystka oraz sportowiec. W rozmowach na temat przyszłości na pierwszym miejscu wymienia zawód lekarza weterynarii. Razem z mamą, tylko podczas tegorocznych wakacji, pokonała pieszo ponad 200 km, ale szybko pobiła tę liczbę w trakcie wycieczek rowerowych. Już wkrótce czekają ją nowe wyzwania na ściance wspinaczkowej.

Folder wystawy: