Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Zanzibar. Klub Podróżnika PO HORYZONT (01-02-2023)


01.02.2023, godz. 19.00 - Spotkanie Klubu Podróżnika Po Horyzont - Zanzibar. Miejsce: filia GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2. Wstęp wolny

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych wydawnictw polskich i zagranicznych, m.in. National Geographic. Ponad 20 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż do niej wraca – odwiedza nowe regiony, wraca do miejsc ulubionych i do przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA. A także po Indiach, Sri Lance, Maroku, Egipcie, Meksyku i Gwatemali.

Zafascynowana Afryką, postanowiła o niej pisać. Pierwsza książka Afryka jest kobietą powstała z zauroczenia Afrykankami, których wiele poznała podczas swoich podróży. Potem z zachwytu i zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą) oraz przewodnik Zanzibar. Ostatnia książka Dotyk Afryki powstała w czasie pandemii z wielkiej tęsknoty za Afryką (wyróżniona na Warszawskich Targach Książki w maju 2022). Wraca w niej do najpiękniejszych wypraw po Mali i Burkina Faso, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”

Zanzibar zaczyna się od zachwytu. Oczy chłoną barwy kobiecych strojów i niewiarygodne błękity i turkusy oceanu. Nos chciwie podąża za smużkami nieznanych zapachów. W ustach boski smak mango rozgrzanego słońcem. Potem pojawia się zadziwienie. Kobiety w afrykańskich kangach mijają się z tymi w czarnych buibui. Twarze ciemne jak heban i złociste jak skórka chleba pozdrawiają się uprzejmym Habari. Mocna kawa w arabskich czarkach pachnie kardamonem z Wysp Korzennych, a głos bębnów miesza się z dźwiękami perskiej liry kanun. Gdzie właściwie jesteśmy? W Afryce czy Arabii, a może w Persji albo w Indiach? To Zanzibar – serce wybrzeża Suahili i starej kultury tworzonej od 20 wieków przez Afrykanów oraz żeglarzy i kupców, których łodzie przygnały tu łaskawe monsuny. Otwarci i ciekawi siebie nawzajem wymieniali towary, mieszali języki, wierzenia, zwyczaje, smaki, zapachy, stroje, muzykę. I stworzyli klejnot – kulturę Suahili, która wzięła to, co najlepsze z tradycji Afryki i Orientu.

Zapraszam w podróż po zapachach i smakach, na spotkania z rybakami, szkutnikami i zanzibarskimi mrembo, na podwodne pola alg, tradycyjne wesele i sekretny rytuał unyago, do domów moich zanzibarskich przyjaciół, na zdjęcia i opowieści ze świata Suahili.