Ola Błachno - tomik wierszy „Daj się słyszeć” (26-08-2020)

Ola Błachno, wokalistka jazzowa, wydała tomik wierszy pt. "Daj się słyszeć" w ramach projektu „O!Tworzenie czyli wierszodźwięki”. Zapraszamy do oddania się poezji Oli Błachno.

Poezja znajduje się w pliku do pobrania: Tomik wierszy - Ola Błachno pt. „Daj się słyszeć”

Wiersze są publikowane
na Facebook GOK Lesznowola w albumie:

Ola Błachno - tomik wierszy „Daj się słyszeć”

„Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”.

O projekcie
„O!Tworzenie czyli wierszodźwięki” to projekt interdyscyplinarny z dziedziny animacji i edukacji kulturalnej, który powstał w ramach programu „Kultura w sieci”. Projektowi przyświecają dwa główne cele. Pierwszym założeniem jest inspiracja, edukacja oraz aktywizacja odbiorców i zachęcenie ich do otwarcia się na proces twórczy, a w konsekwencji do zmiany sposobu myślenia o sztuce jako dyscyplinie zarezerwowanej tylko dla wąskiej, wybranej grupy ludzi. Drugim celem było stworzenie tomiku poezji. Powstały tomik poezji „Daj się słyszeć”, który składa się z 58 wierszy oraz 3 wierszodźwięków, czyli wierszy opatrzonych muzyką (piosenek). Wierszodźwięki to duety wykonane przez Olę Błachno i Agę Derlak. Tomik „Daj się słyszeć” złożony jest z dwóch części. Część pierwsza napisana jest na podstawie wypowiedzi osób, które w trakcie trwania projektu „O!Tworzenie czyli wierszodźwięki” komentowały jeden z trzech filmików, w których proszeni byli o odpowiedź na jedno pytanie. Przed każdym z wierszy umieszczone zostały komentarze, na podstawie których napisane zostały wiersze. Druga część tomiku to „Miłość na kwarantannie”, która w całości napisana podczas domowej kwarantanny w marcu i kwietniu 2020r.

Ola Błachno
wokalistka, kompozytorka, skrzypaczka, autorka tekstów. Absolwentka klasy skrzypiec PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie, Wydziału Piosenki w PSM II st. im. F. Chopina w Warszawie, wokalistyki jazzowej w Policealnym Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie oraz wokalistyki jazzowej w Universität der Künste Berlin (Jazz-Institut Berlin). Jest również absolwentką animacji społeczno – kulturowej (specjalizacja: psychologia twórczości). Brała ona udział w konkursach (m.in. I nagroda na Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije", II nagroda na Międzynarodowym Konkursie NIEMEN NON STOP, III nagroda w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu 2018 w ramach Novum Jazz Festival), festiwalach (Jazz Jamboree, Kurt Weill Fest) oraz warsztatach muzycznych w kraju i za granicą. Współpracowała również z Filharmonią Narodową oraz teatrem Rampa. W grudniu 2019 roku odbyła się premiera jej debiutanckiego albumu jazzowego Ola Błachno „How to be me”.

1. Strona internetowa artystki: http://ola.blachno.pl/
2. Strona projektu (fb): https://www.facebook.com/OTworzenie
3. Strona do "Kultury w sieci" MKiDN: https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci--rusza-program-mkidn-finansowania-zmian-formy-upowszechniania-dzialalnosci-tworczej