24 września 2016 r. w Nowej Woli odbyła się uroczystość jubileuszowa - 30-lecie Zespołu Śpiewaczego TĘCZA pod kier. dr Tomasza Nowaka i Grzegorza Toporowskiego.
Posłuchajmy piosenki wykonanej podczas koncertu, a ułożonej specjalnie na tę piękną okazję - słowa: Anna Chachuła, muzyka: Grzegorz Toporowski - warto wsłuchać się w słowa, mówią o ich historii. Piosenka tutaj
Perłowy Jubileusz
Zespołu Śpiewaczego Tęcza
Filmowy reportaż z uroczystości.
Jubileusz 30-lecia Zespołu Śpiewaczego Tęcza pod kierunkiem dr. Tomasza Nowaka i Grzegorza Toporowskiego zgromadził wielu przyjaciół i gorących sympatyków tej barwnej i od lat odnoszącej wielkie sukcesy grupy artystycznej, działającej pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli.
Przybyłych na uroczystość zacnych Jubilatów oraz wszystkich tych, którzy cenią, szanują i kochają Tęczę, serdecznie powitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli p. Jolanta Walentyna Sobolewska:
"Mam dziś ogromny zaszczyt i wielką przyjemność powitać Państwa gorąco w ten piękny wrześniowy dzień. Dzisiejsze wydarzenie jest wyjątkowe i niepowtarzalne, pełne emocji i wzruszeń, gdyż to dziś właśnie pragniemy uczcić wspaniały jubileusz 30-lecia istnienia naszego lesznowolskiego i przez wszystkich kochanego Zespołu Śpiewaczego Tęcza pod zacnym kierownictwem panów: dr Tomasza Nowaka oraz p. Grzegorza Toporowskiego. Powitajmy tych, którzy mają prawdziwy dar zachwycania i swoim śpiewem potrafią wzruszyć najgłębiej serca wszystkich nas. Przywitajmy naszych Jubilatów wielkimi brawami."
Pośród znakomitych gości znalazły się najważniejsze osoby gminy Lesznowola: Wójt Gminy Lesznowola p. Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Przewodnicząca Rady Gminy p. Bożenna Korlak, Skarbnik Gminy Lesznowola p. Elżbieta Obłsuka Przewodnicząca Komisji Polityki Gospodarczej p. Wiesława Komorowska oraz radni: p. Anna Niezabitowska, p. Sławomir Świtek i p. Krzysztof Klimaszewski.
Zaszczycili nas też swą obecnością wieloletni przyjaciel Tęczy były Wicepremier, Minister Gospodarki p. Janusz Piechociński wraz z małżonką, Prezes OSP Nowa Wola p. Sławomir Klimczak, który od lat użycza Tęczy miejsca na próby w świetlicy a także Sołtysi, Prezesi, przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Lesznowoli, Klubów Seniora, Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Na uroczystość przyjechały także delegacje zaprzyjaźnionych zespołów muzyczno-artystycznych z Mrokowa, Rybia i Falent, z Powsina i Złotokłosu. A wszystkiemu przyglądał się i notował Redaktor Naczelny czasopisma "Moja Lesznowola" p. Andrzej Kwiatkowski, który obiecał, iż w następnym numerze napisze artykuł o Tęczy.
Po powitaniu wszystkich gości, których nie sposób wymienić, Dyrektor GOK oddała głos p. Annie Chachule, członkini Zespołu Śpiewaczego Tęcza, która specjalnie na tę okazję przygotowała i odczytała historię zespołu:
"Trzydzieści lat to „ perłowy jubileusz”. Tęcza jak mniemamy, jest taką perełką w sznurku korali, na który składa się działalność zespołów przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli.
Czas tak szybko mija- spotykamy się po 5 latach z szanownymi gośćmi i przyjaciółmi Tęczy, żeby świętować 30- lat działalności Zespołu. O założeniu i pracy w poprzednich latach można się dowiedzieć z naszej strony internetowej, ale pozwolą Państwo na kilka słów przypomnienia.
Inicjatorem powstania w roku 1986 był ówczesny naczelnik Gminy Lesznowola Pan Ryszard Zakrzewski. Panowie Zbigniew Derleta i Cezary Matysiak,ówcześni pracownicy GOK-u zadbali o wyposażenie Zespołu w stroje wilanowskie.
Pierwszym kierownikiem muzycznym był Pan Ryszard Marks, który pełnił tę funkcję przez 10 lat, w czasie których Zespół odniósł szereg sukcesów.
Pan Tomasz Nowak, etnomuzykolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, przyjął kierownictwo muzyczne w roku 1998, a Pan Grzegorz Toporowski, absolwent Wydziału Instrumentalnego A.M. im. Fryderyka Szopena towarzyszy nam od roku 2005. Obaj Panowie zasilili Zespół grą na skrzypcach i akordeonie.
Szczegółowe informacje dotyczące składu personalnego Zespołu (obecnie 24 osoby) repertuaru, nagród, nagranych płyt, są zapisywane na naszej stronie internetowej www.tecza.lesznowola.pl i utrwalane w kronikach w postaci zdjęć i relacji z wydarzeń, aby pamięci o nich nie zatarł czas.
Na szczególną pamięć i wyróżnienie zasługują członkinie zespołu z najdłuższym, czyli 30- letnim stażem. Do nich należą: Kazimiera Klimczak, Teresa Kwiatkowska, Daniela Laskus, Irena Marczak, Jadwiga Suwała i Barbara Zwierz. Pani Irena Marczak nie tylko silnym, czystym sopranem tworzyła wizerunek Zespołu, ale również udzieliła gościnności przez 10 lat, aby była możliwość działalność Zespołu, który nie miał jeszcze własnej siedziby. Teraz złożona chorobą nie uczestniczy w zajęciach, my natomiast wspieramy ją całym sercem i życzymy zdrowia.
Ostatnie 5 -lecie obfitowało również w wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Było ich w minionym okresie ponad sześćdziesiąt. Tęcza brała czynny udział, rzetelnie przygotowując się do nich i odnosząc sukcesy.
Nasze ludowe pieśni - można powiedzieć - znane są na „szerokim świecie”. Słyszeli je uczestnicy delegacji rządowej z Chińskiej Republiki Ludowej, goszczący w naszej Gminie 13 października 2015 roku. Znają je przyjaciele mieszkający w USA w Kaliforni. Na Węgrzech zostały zaprezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym organizowanym przez miasto Segedyn. Poznali je mieszkańcy niemieckiego miasta Spremberg, zaprzyjaźnionego ze Szprotawą, która jest organizatorem Festiwalu „Ziemia i Pieśń”, a Tęcza wielokrotnym jego laureatem.
Ostatnio, w czasie zorganizowanej z okazji 30- lecia Zespołu wycieczki do Wiednia, usłyszeli je zwiedzający Operę Wiedeńską turyści z różnych stron świata.
Zespół spontanicznie zaśpiewał ludową piosenkę z naszego repertuaru, a Staszek Kopyra, fragment pieśni chóru niewolników z opery Nabucco Vberdiego. Oklaski były gromkie.
Wielką radość sprawiły nam kontakty z młodzieżą z Zambii, Filipin, Hiszpanii i Wenezueli w czasie spotkań w ramach ŚDM w Kościołach Magdalenki i Starej Iwicznej. Nasz ludowy repertuar i zatańczony wspólnie z uczestnikami ŚDM polonez, zyskały duży aplauz.
To były te radosne i ważne dla Zespołu wydarzenia, ale życie niesie również smutne chwile. W minionych latach pożegnaliśmy nasze koleżanki: Jadwigę Marczak,Walerię Piotrowicz, Marię Konarską, Irenę Marczak, Marię Geszprych, Marię Zapaśnik i Alicję Gawędę. Odczuwamy dotkliwie ich brak.
Życie nie znosi też pustki. W miejsce młodych członkiń naszego Zespołu, Ani i Moniki Wolańskich, które odeszły dokonując własnych wyborów życiowych, są z nami ich rodzice, Dorota i Piotr Wolańscy. Swoim zamiłowaniem do muzyki, do pieśni zasilili nasze szeregi Krysia i Marek Lasotowie, Jola i Krzysiek Matusiakowie, Stasia i Janek Kucharscy i Janusz Wojterkowski. Obecnie Zespół liczy 24 osoby.
Mamy nadzieję, że w zdrowiu i pomyślności doczekamy wielu radosnych jubileuszy. Jesteśmy przekonani, że Zespół rzetelną pracą i zaangażowaniem będzie dalej przysparzał wiele radości i będzie „perłą w koronie” naszej ludowej tradycji i Ambasadorem Kultury w naszej lesznowolskiej ojczyźnie.
Za wsparcie i pomoc dziękujemy serdecznie Urzędowi Gminy i Gminnemu Ośrodkowi Kultury i kłaniamy się nisko."
Następnie Pani Maria Jolanta Batycka Wąsik - Wójt Gminy Lesznowola, wielka miłośniczka tak kultury, tradycji i sztuki wraz z Przewodniczącą Rady Gminy złożyły zespołowi oraz jego opiekunom najgorętsze życzenia zdrowia, dalszych wspaniałych sukcesów i wszelkiej pomyślności oraz wręczyły pamiątkowe podziękowania, statuetki oraz przemiłe prezenty.
Trzeba tu też nadmienić, że jubileuszowym prezentem dla Zespołu Śpiewaczego Tęcza od Wójta, Samorządu i GOK Lesznowola za szczególne zasługi oraz za wieloletnie godne reprezentowanie i promowanie gminy Lesznowola była kilkudniowa wycieczka do Wiednia, która odbyła się w sierpniu 2016 r.
Życzenia i upominki dla Tęczy przywieźli także inni mile widziani goście, a składanie ich i wręczanie było niezwykle serdeczne. Nie obyło się bez morza bukietów kwiatów, gorących uścisków i pięknych łez wzruszenia.
A potem nastąpił z niecierpliwością oczekiwany moment kulminacyjny wieczoru - Zespół Śpiewaczy Tęcza porwał znów serca wszystkich, wykonując wspaniały i niezapomniany koncert. Poniżej przedstawiamy program.
Podczas jubileuszowego koncertu Zespołu Śpiewaczego Tęcza akompaniament muzyczny był bogatszy niż zazwyczaj. Muzyka w wykonaniu opiekunów zespołu czyli panów dr Tomasza Nowaka (skrzypce, instruktor zespołu) i Grzegorza Toporowskiego (akordeon, instruktor zespołu) jest stałą i piękną niezmiennie, lecz tym razem zespół instrumentalny poszerzył się o dwóch muzyków. Gościnnie zagrali z Tęczą: p. Mikołaj Gąsiorek (skrzypce) i p. Michała Zuń (kontrabas).
Z największą przyjemnością goście wysłuchali takich utworów jak "Różeczki", "Nie chodź Marysiu", czy "Tutaj, tutaj są dziewczyny". Prócz piosenek ze stałego i lubianego repertuaru, który publiczność dobrze już znała i chętnie nuciła wraz z naszymi artystami, znalazły się dwie całkiem nowe piosenki: "Perłowy Jubileusz" (sł. Kazimiera Klimczak, muz. Grzegorz Toporowski) oraz "Pieśń na Jubileusz XXX-lecia Tęczy" (sł. Anna Chachuła, muz. Grzegorz Toporowski), skomponowane specjalnie na tę uroczystość.
Miłym zaskoczeniem dla obecnych były też piękne występy muzyczne dotychczas zawsze śpiewających jedynie członków zespołu. Solo na akordeonie zagrali kolejno p. Jolanta Matusiak, p. Piotr Wolański oraz p. Jan Kucharski, za co otrzymali także gromkie brawa. Wspaniale też zaprezentował się duet w osobach p. Krystyny Lasoty i p. Stanisława Kopyry, wykonując niezwykle piękną pieśń pt. "Drożyna".
Koncert był przygotowany i wykonany na najwyższym poziomie i jak zawsze zachwycił wszystkich obecnych. Brawom i gratulacjom nie było końca, Tęcza musiała bisować.
Podczas wieczoru nie zabrakło wielkiego, jubileuszowego tortu, pysznego poczęstunku oraz wesołych tańców, do których przygrywał zespół "Kreatiw", bawiąc zgromadzonych aż do ciemnej nocy. To był przecudowny wieczór! Warto wspomnieć, że kiedy już część oficjalna dobiegła końca, a stroje wilanowskie zostały zastąpione eleganckimi kreacjami, rozpoczęła się prawdziwa jubileuszowa biesiada: tańce, zabawa i śpiewy, bo Tęcza prócz ciężkiej pracy potrafi się też pięknie bawić!
Pani Kazia z Tęczy zaśpiewała mocnym i charakternym głosem znaną "Balladę o jednej Wiśniewskiej" tak, że nie można się tym nie podzielić! Zapraszam do odsłuchania tutaj. Piosenka ta wejdzie w skład najnowszej, właśnie nagrywanej, kolejnej płyty Zespołu Śpiewaczego Tęcza, o której opowiemy już za jakiś czas.
Gorąco raz jeszcze pogratulujmy Zespołowi Śpiewaczemu Tęcza oraz jej znakomitym opiekunom! Nie tylko tego jubileuszowego, pięknego wieczoru, ale przede wszystkim odniesionych wspaniałych sukcesów, którymi mogą dumnie się poszczycić. Bo wszystko to zdobyli 30-letnią ciężką pracą, wielką cierpliwością i przede wszystkim ogromną miłością do muzyki i śpiewu. Wszystkiego najlepszego i w zdrowiu 100 lat!
Jolanta Walentyna Sobolewska
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli
Zapraszamy do obejrzenia reszty zdjęć z tego wydarzenia tutaj
Fot. Dorota Wolańska i Artur Kuniej
Poniżej artykuł z Kuriera Południowego: