Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Pracownia Tkacka PRZEPLOT(ki)


Pracownia Tkacka PRZEPLOT(ki) z siedzibą w Mysiadle utkała i wyplotła pod kier. Ewy Kamińskiej wiele wspaniałych nagród w konkursach zewnętrznych. Istnieje od 2003 r.

Spotkania miłośników tkactwa i tkaniny artystycznej
odbywają się w poniedziałki w filii GOK Lesznowola w Mysiadle,
przy ul. Topolowej 2.

Opłaty za zajęcia
tutaj

 

Instruktorem grupy jest pani Ewa Kamińska – artysta plastyk, która poniżej opowie Państwu o specyfice zajęć:

Od  lat prowadzę pracownię tkacką w Lesznowoli.  Gobelin tworzy się od 3 miesięcy (praca szkolna) do 2 lat (duży format). Większość z nich jest od początku istnienia pracowni. Nowo przybyłe „tkaczki” nawet po roku uczestniczenia w zajęcia nie mają dość wiedzy i wprawy aby samodzielnie tworzyć tkaniny. Prowadzenie zajęć nie ogranicza się tylko do nauki technik tkackich, wprowadzania nowych materiałów do tkania i innych form.  Poznajemy uznanych twórców tkaniny i to co nowego proponują w tej dziedzinie. Próbuję aby panie zechciały tworzyć i realizować własne projekty. Praca z paniami polega też na doradztwie, pomocy w wykonaniu gobelinu, wspólnym wyborze tematów, realizacji i przygotowań do następnych konkursów.

Naszą twórczość prezentujemy też na zewnątrz poprzez branie udziału w warszawskich i krajowych konkursach dla artystów nieprofesjonalnych. Organizujemy wystawy naszych prac w zaprzyjaźnionych ośrodkach kultury. Chętnie przyjmujemy też zaproszenia do wzięcia udziału w takich wystawach. Niejednokrotnie prace pań z pracowni „Przeplot” zdobywały nagrody i wyróżnienia.Co roku organizujemy w lipcu tygodniowy plener tkacki. Serdecznie zapraszam na zajęcia.

 

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA ARTYSTYCZNE,
 Pracowni Tkackiej PRZEPLOTki:

 

13.05.2018 r. godz. 18.00
Wernisaż Wystawy Gobelinów i Tkanin Unikatowych 
pt.”Różne oblicza tkaniny i tkaczek” Pracowni Tkackiej PRZEPLOTki
.
Miejsce: Galeria PASAŻ w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ul. Topolowej 2.

 

VIII Przegląd Gobelinów Pasja Tworzenia 2017
Bielański Ośrodek Kultury Filia Estrady 112 w Warszawie

   W dniu 20 maja o godzinie 18.00  odbył się wernisaż otwierający wystawę pokonkursową. Wręczono nagrody uczestnikom przeglądu gobelinów „Pasja Tworzenia”. W konkursie wzięło udział 53 uczestniczek  z  dziewięciu Domów Kultury. Zaprezentowano 56 tkanin.
   Jury przyjęło następujące kryteria oceny:
- walory artystyczne, kompozycja, kolorystyka, dobór odpowiednich splotów do interpretowanego tematu,

- oryginalność przekazu artystycznego,
- poziom i oryginalność poszukiwań wykonawczych.

   Pierwszą nagrodę przyznano naszej koleżance z Pracowni  Tkactwa Artystycznego „Przeplot-ki”,   Pani Bożenie Balik za pracę „Oczami dziecka” (cztery gobeliny dla czterech wnuków).
   Z pracowni Tkactwa Artystycznego „Przeplot-ki” działającej przy GOK Lesznowola w ww. konkursie uczestniczyły: pani Alicja Kolasa z gobelinem pt. „Anioł”, pani Elżbieta Zielińska - praca pt.” List pisany wełną” i pani Bożena Balik praca pt. „Oczami Dziecka”.

   Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania i piękną czerwona różę, która był wyrazem uznania dla ich talentu.
   Pani Bożenie gratuluje pierwszej nagrody.
   Dziękuję Paniom które uczestniczyły w konkursie.

Ewa Kamińska
Instruktor artystyczny

 

Gobelin Roku 2017

    Gala finałowa konkursu „Gobelin Roku 2017” zorganizowanego przez Dom Kultury Kadr odbyła się  08 kwietnia o godzina 16.00, gdzie uroczyście wręczono nagrody. Celem konkursu jest popularyzacja wyjątkowej dziedziny sztuki - tkactwa artystycznego.
    Już po raz trzynasty Dom Kultury Kadr miał przyjemność wręczyć nagrody i wyróżnienia  uczestnikom   konkursu „Gobelin roku”. 67 uczestniczek pokazało 87 gobelinów.
   Pracownia Tkactwa Artystycznego „Przeplot-ki” działająca 11 lat przy GOK w Lesznowoli filia Mysiadło do konkursu  zgłosiła 4 gobeliny Pań: Bożeny Balik - „ Zaduma 2”, Hanny Rułan - „Ptaszek”, Doroty Radziejewskiej - „ Torba gobelinowa”, Elżbiety Zielińskiej - „Gatunek zagrożony”. Autorki prac „Ptaszek” pani Hanna Rułan i „Zaduma 2” pani Bożena Balik dostały wyróżnienia. W uzasadnieniu wyboru podkreślono  odważną kolorystykę , wysoki poziom artystyczny i niekonwencjonalne podejście do tematu. Gobelin wymaga od swojego autora dokładności, precyzji, skrupulatności i konsekwencji, otwiera jednak przed nim także szeroką przestrzeń dla wyobraźni i eksperymentu.

 

15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

    Łódzkie triennale jest obecnie najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną sztukę włókna. Pierwsza edycja triennale miała miejsce w 1972 r.
   15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny jest prezentacją najnowszych dokonań w dziedzinie tkaniny artystycznej na świecie. Na wystawie prezentowane są zróżnicowane prace, zaczynając od tradycyjnych gobelinów przyściennych poprzez rzeźbiarskie formy trójwymiarowe na instalacjach tkackich kończąc. Dominujące w tej edycji są techniki hafciarskie, użyte w różnych odmianach, w tkaninach o różnorodnym formacie, często łączone z innymi technikami tkackimi. Triennale jest wystawą i zarazem konkursem odbywającym się co trzy lata. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu, oprócz kryteriów artystycznych, musiały spełniać główne kryterium techniczne – dzieła powinny być wykonane z surowców włókienniczych lub operować techniką przeplot. W tegorocznej edycji wystawy bierze udział 135 artystów z 46 krajów: Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chile, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Kolumbii, Kostaryki, Litwy, Łotwy, Meksyku, Mołdawii, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.


Złoty Medal Pani Terezie Barabash (Ukraina) za pracę „Deszcz na Ukrainie” .Srebrne Medale Pani Annie Bjørn (Dania) za pracę „Przezroczysty krajobraz” Pani Laimie Ore-Oržekauskienė (Litwa) za pracę „Dedykowane Ojcu. Miejski Szpital w Wilnie, Poślizg (Potknięcie, błąd) Nr 1”. Brązowe Medale Panu Peterowi Hornowi (Niemcy) za pracę „Kto to zrobił?”. Pani Joannie Rusin (Polska) za pracę „Kompozycja na kanwie” .Pani Annie J. van Stuijvenberg (Niderlandy) za pracę „Zobacz to, czego nie możesz dostrzec”

Wyróżnienia honorowe „Uciszona pamięć” Pani Katalin Fóris (Węgry).„Zwielokrotnij” Pani Toko Hayashi (Japonia).„Ach, jak przyjemnie” . Pana Iana Nigela Hurlstone’a (Wielka Brytania)„Wizja ciemności. Naturalna szarość” . Pani Jeannie de Raeymaecker (Belgia)„Siódme niebo” .Pani Anny Więckowskiej-Kowalskiej (Polska)

Nagroda Fundacji „AKAPI” za najlepszy debiut Pani Terezie Barabash (Ukraina) za pracę „Deszcz na Ukrainie”.

Nagroda za najlepszą pracę 13 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej ostała przyznana Pawłowi Kiełpińskiemu, który ukończył poznańską PWSSP (ob. UA) w 1995 roku.

Nagrodę za najlepszą pracę 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej otrzymał Konrad Zych, łodzianin, absolwent łódzkiej PWSSP (ob. ASP). Jego trójwymiarowe kompozycje: „Wylało się” i „Niedomykanie”, wykonane niezwykle precyzyjnym i niezmiernie efektownym haftem, zyskały największe uznanie ogólnopolskiego jury. Konrad Zych pokonał 13 innych nominowanych do nagrody twórców. Jest to kolejny sukces artysty na polu sztuki włókna.

 

Więcej informacji o działaniach sekcji (konkursy, nagrody, plenery) można odnaleźć w Archiwum w dziale: Zespoły i sekcje artystyczne w GOK Lesznowola/ Pracownia Tkacka PRZEPLOTki tutaj..