Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Jesienny plener malarski Trzy Korony 2018. Sromowce Niżne (04/09/2018 - 09/09/2018)


   04-09.09.2018 r. - Malarski plener wyjazdowy - Sromowce Niżne w Pieninach pod Trzema Koronami. Tradycyjnie w miesiącu wrześniu, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli Zorganizował plener malarski dla uczestników zajęć malarskich. Mogli również wziąć w nim udział osoby spoza grup prowadzonych przez GOK Lesznowola, pasjonujące się rysowaniem i malowaniem.

 

 Drodzy Plenerowicze!

Dziękując uczestnikom za udział w plenerze, serdecznie prosimy Państwa o nadsyłanie fotografii prac, które wezmą udział w poplenerowej wystawie w Galerii PASAŻ w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ul. Topolowej 2. Przypominamy, że wernisaż Wystawy Poplenerowej odbędzie się 7 października 2018 r. o godz. 18.00 i oczekujemy na Państwa i Waszych miłych gości - przybądźcie koniecznie z rodziną i przyjaciółmi!

Ważne! Tradycją naszych wernisaży jest drukowany, pamiątkowy folder, w którym zostaną zamieszczone fotografie eksponowanych w galerii obrazów. Z powyższego powodu prosimy o pilne nadesłanie fotografii jednej, wybranej przez Państwa na tę wystawę, najlepszej Państwa zdaniem, plenerowej pracy, koniecznie opisanej, jak niżej:

- imię i nazwisko autora
- tytuł pracy
- technika i podobrazie
- rozmiar

Fotografia nie powinna zawierać przebarwień ani przebłysków światła. Prosimy o dobrą rozdzielczość.

Maile prosimy kierować do p. Jana Drewicza na adres: jan.drewicz@gok-lesznowola.pl
w nieprzekraczalnym terminie - do 1 października 2018 r. Z powodów technicznych fotografie prac nadesłanych później nie będą mogły już zostać zamieszczone w folderze wystawy.

Oryginały obrazów, które zostaną wyeksponowane podczas wystawy, prosimy dostarczyć do Galerii PASAŻ do wtorku - 2 października br. w myśl zasady - jeden malarz - tylko jedna, wybrana przez autora praca. Obrazy powinny być przygotowane do ekspozycji - płótna i koniecznie oprawione prace na papierze muszą posiadać zawieszkę.
 

Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia na wernisażu!
- Organizatorzy

 


* * *

RELACJE Z PLENERU MALARSKIEGO
"TRZY KORONY"

    Proces twórczy niemal 50-ciu malarzy można obserwować na Facebook - zdjęcia oraz filmy - w postach wydarzenia: Plener malarski 2018. Trzy Korony w Pieninach.


Fotorelacje z pleneru w galeriach:

Powitanie gór. Pierwszy dzień pleneru malarskiego pod Trzema Koronami w Pieninach i pierwsze górskie spacery nad pięknym korytem Dunajca,. Rozpoczęliśmy pobyt podziwianiem pięknych terenów i miłym poznawanie się z uczestnikami pleneru oraz omówieniem zaplanowanych działań twórczych. A jutro po śniadaniu rozpocznie się wspólne, wielkie malowanie, które potrwa aż do niedzieli. Kadra instruktorska pleneru - od lewej: Karolina Kieś (plastyk - malarstwo), Jan Drewicz (malarstwo), Jolanta Walentyna Sobolewska (dyrektor GOK Lesznowola/ plastyk - malarstwo) i Joanna Jagodziśka (plastyk - ceramik).

 

Pierwsze plenerowe malowanie.  Uczestnicy pleneru rozpoczęli pracę twórczą. Inspiracja górskim pejzażem przywołała wenę twórczą i piękne efekty. Powstało wiele szkiców rysunkowych i kolorystycznych. Na sztalugach oraz stołach można było zaobserwować pierwsze podmalówki - rodzące się pierwsze obrazy.

 

Wieczorne warsztaty. Wykład na temat rodzajów perspektywy w malarstwie i rysunku poprowadził p. Janek Drewicz, przypominając twórcom o tym, jak unikać podstawowych błędów. Króciutki film z wykładu.

 

Omawianie powstających prac. Wieczorne, robocze korekty instruktorskie i koleżeńskie powstałych danego dnia prac odbywają się na dziedzińcu przed schroniskiem. Rodzą się rysunki ołówkiem, węglem, piórkiem a także obrazy olejne, akrylowe oraz gwasze. Różnorodność technik i stylów będzie można podziwiać na październikowej wystawie poplenerowej w Galerii PASAŻ w Mysiadle. Zapraszamy także na krótki film z jednego z takich omówień.

 

Poranna gimnastyka. Na plenerze nie tylko malowanie, ale i coś dla ciała. Każdy dzień, rozpoczynamy poranną gimnastyką, którą prowadzi dla nas pani Maja Troszkiewicz. Chętni, którzy lubią poćwiczyć na świeżym powietrzu, mogą zejść przed śniadaniem na dziedziniec i w pięknych okolicznościach przyrody rozbudzić ciało do dnia a umysł do działań twórczych.

 

Zdobycie Trzech Koron. Podczas pobytu niektórzy plenerowicze, w niewielkich grupach i z niemałym wysiłkiem zdobywali  pobliskie górskie szczyty, by napawać się pięknem okolic i inspirować się twórczo. Dzięki temu powstało wiele obrazów z rozległą panoramą malowniczych Pienin.

 

Spływ Dunajcem. Plenerowcze szukając nowych inspiracji skorzystali z okazji i wybrali się na spływ Dunajcem. A w górach raz słońce, raz deszcz. Mieliśmy jedno i drugie.

Byliśmy też ostatnimi świadkami nienaruszonej jeszcze podczas spływu, widocznej w całości 500-letniej, najsłynniejszej sosny, rosnącej na jednym ze szczytów. Była symbolem Pienin. Chwilę później podczas akcji ratowniczej GOPRu, przez gwałtowny ruch powietrza śmigła helikoptera, odłamała się główna gałąź (więcej o tym zdarzeniu tu: https://tatromaniak.pl/…/byla-symbolem-pienin-slynna-sosna…/ )

 

 

Roboczy wernisaż prac jest naszą przemiłą plenerową tradycją. Zanim obrazy zawisną w pełnej krasie na eleganckich ścianach Galerii PASAŻ, zostały wyeksponowane w przedostatni dzień pleneru w górskim, drewnianym schronisku. Przemiły, artystyczny czas zwieńczony został wystawą obrazów umieszczonych na stołach, krzesłach i półkach - gdzie tylko znalazło się miejsce. Rozmowy i ostatnie wspólne podziwianie przed pakowaniem plecaków. Powrót do domów był bliski.

Na wernisaż właściwy zapraszamy Państwa w niedzielę, 7 października 2018 r. do Galerii PASAŻ w Mysiadle przy Topolowej 2.

 

Ostatnie, pamiątkowe zdjęcia przed naszym Schroniskiem PTTK "Trzy Korony" pod wysokimi szczytami. Plener malarski się skończył, następny będzie za rok. Pięknie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas!

 

 

 

 

 

 

Owoce pracy malarzy można będzie obejrzeć w oryginale na poplenerowej wystawie, której wernisaż  odbędzie się 7 października 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii Pasaż w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy Topolowej 2. Już dziś serdecznie na nią zapraszamy!

 

Informacje pod nr telefonu.: kom. 510 773 454 lub mailowo: jan.drewicz@gok-lesznowola.pl z tematem: "Plener malarski". UWAGA: Brak już wolnych miejsc!

 

Szczegóły poniżej.

Sromowce Niżne to niewielka wieś licząca poniżej 1000 mieszkańców, Jest jedną z najstarszych i najciekawszych miejscowości w Pieninach i na Podhalu. Początki Sromowiec Niżnych sięgają końca XIII wieku. Sromowce Niżne są również jedną z pierwszych miejscowości w regionie, do których zaczęli już na początku XIX wieku przybywać pierwsi turyści, są one także kolebką flisackich spływów przełomem Dunajca, które do dziś są wizytówką nie tylko Sromowiec i Pienin, ale należą do najciekawszych pozycji w całej ofercie turystycznej Polski.  Ze względu na niedostępne położenie w samym sercu Pienin, u stóp najbardziej charakterystycznego w Pieninach szczytu – Trzech Koron i nad Dunajcem, wieś długo pozostawała odciętą od reszty świata enklawą. Dzięki temu wykształciły się tutaj swoiste, nieznane gdzie indziej obrzędy, zwyczaje i folklor. Najbardziej dynamiczny rozwój Sromowiec Niżnych w całej chyba ich historii przypadł na ostatnie lata – od 2006 do chwili obecnej. To w tych latach (2006) powstał obecny symbol Sromowiec – Kładka rowerowo – piesza na Dunajcu oraz amfiteatr. Nieczynny przez wiele lat zabytkowy drewniany kościół został odnowiony i obecnie mieści się w nim Galeria Sztuki Pienińskiej.

Obecnie Sromowce Niżne, połączone kładką na Dunajcu ze słowackim Czerwonym Klasztorem, tworzą wraz z nim, jedną dużą miejscowość turystyczną, dla której  hojność natury jest bezgraniczna – piękne położenie nad Dunajcem, u stóp Trzech Koron, u wrót Przełomu Pienińskiego gwarantuje najwyższą jakość doznań estetycznych. To stąd turyści najczęściej wybierają się, mijając pięknie położone przy szlaku schronisko, na Trzy Korony, Sokolicę, Górę Zamkową z grotą i ruinami zamku św. Kingi. Dzięki kładce na Dunajcu do imponującej listy walorów turystycznych wsi dochodzi  jeszcze możliwości pieszej lub rowerowej eksploracji Przełomu Dunajca oraz zwiedzania zabytkowego Czerwonego Klasztoru z XIV wieku.

Źródło:  http://www.sromowce-nizne.pl/o-sromowcach-2/ Serwis internetowy miejscowości Sromowce Niżne, „O Sromowcach Niżnych..”

 

PLENER MALARSKI 2018
„Trzy Korony”  w Sromowcach Niżnych

 

INFORMACJE

 

Organizator:
Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli
Stara Iwiczna, ul. Nowa 6

 

Termin
4-9 września 2018
dojazd własny


Noclegi
Schronisko PTTK „Trzy Korony”
34-443 Sromowce Niżne, ul. Sobczańska 91, (woj. małopolskie)

 

Koszt
365 zł za 5 dni (nocleg oraz śniadanie i obiadokolacja)
Opłata klimatyczna 5 zł od osoby
Pokoje 2, 3, 4, 5 osobowe

Zadatek w kwocie 200 zł./os. należy uiścić
gotówką w filii GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2
lub 
przelewem na rachunek bankowy GOK Lesznowola

KONTO BANKOWE:
SGB-Bank S.A Oddział w Lesznowoli
RACHUNEK NR:
10 8022 0000 0001 8702 2000 0001

z dopiskiem:
"Zadatek na plener malarski Sromowce Niżne -  imię i nazwisko uczestnika"

Drugą część opłaty należy uiścić do dn. 31 sierpnia 2018 w ten sam sposób.Instruktorzy
Jolanta Walentyna Sobolewska - dyrektor GOK / art. plastyk - specj. malarstwo
Jan Drewicz - instruktor ds. art. i kult. - opiekun pleneru/ art. plastyk - specj. malarstwo
Karolina Kieś - instruktor ds. art. i kult. – specj. malarstwo i papieroplastyka


Grupa
Uczestnicy zajęć rysunku i malarstwa w Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli.
Ponadto w plenerze mogą wziąć udział osoby spoza GOK Lesznowola,
pasjonujące się rysowaniem i malowaniem.

 

Zajęcia w plenerze

    Wybrane na plener miejsce jest jednym z najpiękniejszych zakątków w Polsce i obfituje w tematy do malowania. Chcielibyśmy, aby prace powstałe na plenerze oddały właśnie klimat i piękno tego miejsca oraz były syntezą Państwa wrażeń. Zajęcia nie są obowiązkowe. Prowadzone będą dla osób rozpoczynających swoją przygodę z malarstwem. Podczas pracy w plenerze uczestnicy będą mogli liczyć na pomoc instruktorów. 

 

Podczas warsztatów będziemy uczyli się

- szybkiego szkicowania
- wykonywania rysunku (architektura i przyroda)
- technik malarskich (olej, akryl, akwarela)
- nowych form artystycznej wypowiedzi
 

Plan zajęć podczas pleneru
4 września - wtorek
- przyjazd i zakwaterowanie (doba zaczyna się od godz. 16.00)
- między godz. 16.00 a 20.00 obiadokolacja (GODZINA DO UZGODNIENIA!)
- spotkanie organizacyjne - otwarcie pleneru
- zwiedzanie Sromowców Niżnych
- wieczór integracyjny

5, 6, 7, 8 września -
środa, czwartek, piątek, sobota

- godz. 9.00  - śniadanie (GODZINA DO UZGODNIENIA!)
- między śniadaniem a obiadokolacją wspólne
zajęcia malarsko-rysunkowe w plenerze - praca z instruktorami
ZAJĘCIA TYLKO DLA CHĘTNYCH
- godz. 18.00 – obiadokolacja (GODZINA DO UZGODNIENIA!
- po obiadokolacji -  codzienne omawianie prac w celu ich doskonalenia,
wspólna korekta instruktorska i koleżeńska

    Uwaga: W sobotę po kolacji na miejscu odbędzie się wewnętrzna, robocza, aczkolwiek całkiem uroczysta wystawa prac powstałych podczas pleneru, na którym zostaną wybrane prace na Wystawę Poplenerową w Galerii PASAŻ w Mysiadle.

 

 9 września - niedziela- wyjazd po śniadaniu

Doba hotelowa kończy się o 10.00

 

Materiały i przybory

      Materiały i przybory uczestnicy pleneru zabierają własne wg upodobań techniki, w której tworzą: płótna, papier, farby olejne, akrylowe, akwarelowe czy też węgiel, pastele, kredki ołówkowe itd. Prosimy o zabranie ze sobą także szkicowników i ołówków a także sztywnych podkładek pod papier. Wskazane aparaty fotograficzne - możliwe indywidualne konsultacje fotograficzne.

Szczegółowe informacje
Jan Drewicz - opiekun pleneru
Kontakt: jan.drewicz@gok-lesznowola.pl

Opracowanie: Jan Drewicz


Wspomnienie z ubiegłorocznego pleneru malarskiego w Supraślu